najbliższe wydarzenia

W Kolbuszowej w obsadzie: Ewa Kuklińska, Małgorzata Lewińska, Krzysztof Ibisz, Artur Dziurman.

Od początku stycznia do końca grudnia 2016 roku, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej realizuje projekt pt. "Jan Cebula niezwykły muzykant z Puszczy Sandomierskiej" ,który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie z programu "Dziedzictwo Kulturowe” w priorytecie ,, Kultura Ludowa i Tradycyjna. W ramach projektu lasowiacki muzykant, skrzypek prymista uczy swojej techniki gry uczennicę i ucznia. Adeptką gry jest osoba dojrzała skrzypaczka samouk, która przejmuje od mistrza charakterystyczny dla niego styl gry i repertuar. Uczeń to młody skrzypek, który gry na skrzypcach uczył się i uczy w szkołach muzycznych. W tym przypadku chodzi o naukę gry na instrumencie na ludowy sposób, odmienny od klasycznej gry jakiej uczy się w szkole.

Dokumentacja fotograficzna i filmowa z realizacji projektu - wybrane filmy
Mistrz Jan Cebula z uczniami:
Barbara Szalony
Adam Dragan

(kliknij w zdjęcie żeby zobaczyć materiał)

Efektem prowadzonego w ubiegłym roku zadania "Jan Cebula niezwykły muzykant z Puszczy Sandomierskiej" (kliknij żeby przejść do informacji na temat zadania) jest ,,Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach”. Książka wydana w formie zeszytu nutowego zawiera płytę CD i DVD dokumentującą unikalny sposób gry mistrza Cebuli. Skrzypek należy do ostatnich prawdziwych muzykantów z terenów gdzie kiedyś szumiała Puszcza Sandomierska. Projekt realizowany przez Miejski Dom Kultury dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Samouczek stanowi doskonały materiał szkoleniowy umożliwiający nowym pokoleniom przenoszenie dalej unikalnej techniki gry lasowickich skrzypków.