Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

JAZZ NAD NILEM Z KORONA KROKODYLEM!

14.07.2020

JAZZ NAD NILEM Z KORONA KROKODYLEM!

                      Mało kto w Polsce wie, że Kolbuszowa leży nad Nilem i że na calutkim świecie jest dwie rzeki o tej nazwie. Na pytaniu czy w Polsce jest taka rzeka, poległo wielu uczestników popularnej kiedyś ,,Wielkiej Gry”. Skąd ten Nil? Najprawdopodobniej z błędu austriackiego kartografa i powstałych później na jego kanwie legend. W okresie  międzywojennym pięknie te gawędy opisał w krakowskim IKC zaprzyjaźniony z Trzęsówką i Kolbuszową wybitny felietonista i pisarz Zygmunt Nowakowski.  Oprócz tych przekazów, związków Kolbuszowej z Afryką jest więcej, choćby tragiczne wydarzenie pożarcia jednego z właścicieli miasteczka podczas afrykańskiego safari. Dla ścisłości trzeba dodać że nie przez krokodyla ale przez ludożerców i nie nad Nilem a na Madagaskarze. Legendy te miały też wpływ na kształtowanie się osobowości twórczej Teodora Talowskiego najwybitniejszego architekta polskiej secesji,  który nad Nilem i ,,morzem czerwonym” (stawem młyńskim na rzeczce) spędził dzieciństwo.

        Dzięki temu alibi w całej Polsce od 2006 roku słuchać właśnie o ,,Jazzie nad Nilem” imprezie poświęconej fascynującemu nurtowi muzycznemu. Tegoroczna pandemiczna edycja odbyła się w dniu 5 lipca 2020 roku z dopuszczalną 150 osobową publicznością, oglądającą wydarzenie na żywo w plenerze i ponad czterystu osobową widownią on-line przed komputerami. Liczba oglądających koncert z dnia na dzień rośnie i w parę dni po festiwalu dobija do ośmiuset. Tak bywa gdy wszyscy spragnieni muzyki jazzowej, bluesowej i etno-jazzowej, mają okazję wysłuchać jej na najwyższym europejskim poziomie. Relacja filmowa, transmisji na żywo świetnie oddaje atmosferę koncertu i jego klimat muzyczny.

         Jazz nad Nilem 2020 organizator Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej nazwał Mityngiem im. Jana Kudyka. Ten wybitny trębacz, lider krakowskiego zespołu Jazz Band Ball Orchestra, wielokrotnie występował w Kolbuszowej. Podczas festiwalu w 2013 roku po raz ostatni spotkał się z ze swoim synem Tomaszem Kudykiem liderem New Bone. Tomasza, świetnego trębacza było w tym dniu pełno. Wykonał  bardzo dobry koncert z New Bone promujący płytę dedykowaną ojcu. Wzbogacił koncerty pozostałych zespołów organizując pomysłowe, ,,jamowe” wejścia promujące twórczość swojego mistrza i taty. Zespół wystąpił w składzie: Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn, Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja, gościnnie zagrał z nimi Robert  Majewski. Wracając do początku to tegoroczny Jazzu otworzył Robert Lenert  Quartet, bluesowo-jazzową wariacją. Znów w Kolbuszowej usłyszeliśmy oryginalnie brzmiącą harmonijkę lidera zespołu. Grupa wystąpiła w składzie Robert Lenert – harmonijka, Grzegorz Przepióra - instrumenty klawiszowe, Stanisław Grela – gitara, Andrzej Serafin - instrumenty klawiszowe i perkusyjne. Mityng  trębacza nie mógł obyć się bez mistrza tego instrumentu Roberta Majewskiego w składzie rewelacyjnego Trio4Chet z Michałem Tokajem na fortepianie i Sławomirem Kurkiewiczem na kontrabasie. Nie mogło być inaczej gdyż  prawdziwy jazz nad delikatnie swingującym Nilem usłyszeliśmy w 2004 roku
w wykonaniu ojca Roberta, Henryka Majewskiego. Festiwal w tym roku podsumował Paweł Steczkowski & Teuta Project, zabrzmiało bardzo etno-jazzowo. Lider zgromadził świetnych muzyków, zaangażował do grania Tomasza Kudyka, oczywiście w kompozycji Jana Kudyka. Na scenie wystąpili: Paweł Steczkowski –  lira korbowa, fujary, handpany, generatory, theremin, wystąili z nim Adam Lemańczyk – syntezatrory, instrumenty klawiszowe, Jacek Mielcarek – saksofony, klarnet, duduk, Bartek Wanceki – gitary, Kuba Mielcarek – kontrabas, Grzegorz Daroń, Krzysztof Mika  – instrumenty perkusyjne. Atrakcyjność koncertu podniosło alegoryczne malarstwo Rafała Zawistowskiego. Koncert, zostawił nie tylko wielce usatysfakcjonowaną publiczność, materiał filmowy, ale również oddającą doskonale jego charakter wizję artystyczną w wykonaniu świetnego malarza.  Ciągle niezaspokojony i niespokojny  mistrz kreacji artystycznych Paweł Steczkowski ma zamiar wykorzystać nagranie do montażu autorskiego filmu o jazzie, folku i folklorze. Wydarzenie poprowadziła niestrudzona propagatorka jazzu, redaktor Elżbieta Lewicka. Wszystkich, którzy przegapili tegoroczny jazz informujemy, że koncert  nadal jest dostępny na stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej,  zapraszamy do obejrzenia! Prestiżu wydarzeniu muzycznemu od lat dodaje Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

 

 

Jazz nad Nilem 2020- fot. Magdalena Małaczyńska

14.07.2020, 13:04

Galeria zawiera 131 zdjęć. Scena plenerowa na placu za Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej. Na wprost sceny krzesła i namioty. Tam zasiadają fani muzyki jazzowej i bluesa.

Muzycy na scenie przy swoich instrumentach: fortepian, syntezatory, gitary, kontrabas, trąbka, saksofon, perkusja. W głębi sceny sporych rozmiarów płutno, na którym artysta malarz tworzy ekspresyjne dzieło inspirowane dźwiękami jednego z zespołów.

Zdjęcia obrazują cały przebieg imprezy. Jest tu zatem plac zalany słońcem jak też spowity w mroku, rozświetlony kolorowymi światłami ze sceny.